4. Gün / Kumasi’ye Yolculuk

Bugün Gana’daki ilk Cuma’mız. Cuma namazından evvel hazırlıklarımızı yaptık zira namazdan sonra Kumasi’ye gideceğiz. Cuma hutbesini Harun Ceylan ağabey Türkçe olarak tabletinden okudu. 60 kişi civarında da namaza gelen vardı. Cemaatimizin yarısı çocuklardan ibaretti. Hutbe de tevafuk çocukları sevmekle ilgiliydi. 🙂

Namazdan sonra yola çıkacaktık fakat Kumasi’de açacağımız bir kuyu için afiş gelmesini bekledik, afişi getirecek arkadaş çok fazla gecikti. Burada hep böyle maalesef. 1 saatte halledilebilecek iş saatler sürüyor. Beklemek Afrika’da çok doğal bir şey. Zamanın geçip gitmesi pek önemsenmiyor.

gana-18

En sonunda dayanamayıp yola çıktık, biraz gittikten sonra afişi getiren arkadaş bize yetişti ve neyse ki beklediğimize değdi. Taksici bizi trafiğe sokmamak için Akra’nın ara sokaklarında baya dolanarak otogara götürdü. Bizim için de çok iyi oldu, başketin arka sokaklarını görmüş olduk. Taksilerde bizdeki gibi taksimetre bulunmuyor. Yolcu sayısına ve taşınan yüke ve tabii ki mesafeye göre taksici bir fiyat söylüyor, siz bir fiyat söylüyorsunuz ve sonunda hangi fiyatta anlaşırsanız o fiyata gidiyorsunuz.

Sağ salim otogara geldik, kişi başı 40GHc ücretle (1 dolar 3,93GHc) Kumasi biletlerimizi aldık. Burada V.I.P. Tour adında bir otobüs firması var. 2+1 otobüsleri uçaklardaki Business Class koltuklarını aratmıyor. Çok rahat ve çok geniş.

gana-19

Saat 17:00 civarı yolculuğumuz başladı. Akra’dan çıkana kadar, yaklaşık 2 saat boyunca yoğun trafikte ilerledik. İftar saati geldiğinde yanımızda bulunan konservelerle orucumuzu açtık. Yol boyunca şunu gördüm ki Gana insan kaynıyor. Her yerde insan var ve çok dağınık bir yerleşim var. Yol kenarları hep satıcılarla, ufak dükkanlarla dolu. Yollar ise bundan 15 sene önceki Türkiye gibi, tek şerit gidiş tek şerit geliş. Bu yüzden ne zaman önümüze kamyon çıksa onu geçene kadar yavaş yavaş gitmek durumunda kaldık. Sonuçta 6,5 saat sonra Kumasi’ye vardık.

Kumasi’de havaalanına yakın bir yerde Nasruddin abinin kaldığı apartmana geldik ve bizim için ayarlanan daireye geldik. Tam karşımızdaki dairede bir sürü çocuk uyuyordu. Eşyalarımızı yerleştirdikten sonra Nasruddin ağabey ile oturup çay içtik, sohbet ettik. Kendisi yıllar önce Ankara’da eczacılık okumuş, şu anda da Gana’da birçok eğitim ve vakıf faaliyetleri yürüten çok güzel bir insan.

Gece Akra’ya gideceği için Nasruddin ağabey ile çok oturamadık ve biz de istirahate çekildik. Yorucu bir yolculuk geçirmiştik ve Kumasi’de hava hem kuru hem de sıcaktı. Dayanamayıp uyuduk. 🙂

Comments are closed.